Ładowanie

STAN DEWELOPERSKI MIESZKANIA

Co obejmuje i na co zwrócić uwagę?

Stan wykończenia nowo budowanego mieszkania określany jest jako stan deweloperski. Musimy pamiętać, że definicja stanu deweloperskiego nie jest nigdzie jednoznacznie określona. Może się zdarzyć, że ten sam deweloper będzie oferował inny standard wykończenia w różnych inwestycjach, jakie proponuje swoim klientom. Dzieje się tak, ponieważ powstające inwestycje są często kierowane do różnych grup osób. Inaczej przygotowane będą mieszkania w bardziej prestiżowych lokalizacjach, w których standard z pewnością będzie ważnym aspektem, a inaczej mieszkania budowane, np. z myślą o wynajmie dla studentów.

Przed podpisaniem umowy z deweloperem powinniśmy dokładnie dowiedzieć się, w jakim standardzie będzie przygotowane nasze przyszłe mieszkanie. Informacje te powinny znajdować się w jednym z załączników umowy.

W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW MOŻEMY ZAŁOŻYĆ, ŻE W MIESZKANIU, W STANIE DEWELOPERSKIM ZNAJDZIEMY:


DRZWI WEJŚCIOWE

Ich model i klasa, np. ognioodporności powinna także być określona przez dewelopera w załączniku do umowy. Niestety nie mamy wpływu na kolor. Zazwyczaj wybierane są jednakowe modele dla wszystkich mieszkań w danej inwestycji tak, aby pasowały do wystroju korytarza. Często jednak wewnętrzna strona, którą będziemy widzieli w naszym nowym mieszkaniu, jest problematyczna i zdecydowanie odbiega od estetyki, planu zaprojektowania wnętrza przez właścicieli.

POSADZKI

Najczęściej są to betonowe wylewki, które przyszli właściciele mogą pokryć dowolnym materiałem: panelami, płytkami, deskami podłogowymi, żywicą. Powinniśmy jednak sprawdzić, czy wszystkie posadzki w mieszkaniu mają jednakowy poziom. W przeciwnym razie po odbiorze mieszkania będziemy sami musieli wyrównywać podłogę, co generuje dodatkowe koszty.

ŚCIANY

Ściany są najczęściej otynkowane. W większości inwestycji deweloperzy nie wykonują gładzi. Wyjątki stanowią wcześniej wspomniane mieszkania o wyższym standardzie, w których możemy zastać wykonane gładzie, a także pomalowane ściany – zazwyczaj na kolor biały.

PRZYŁĄCZA INSTALACJI WODNO-KANALIZACYJNEJ

Powinniśmy mieć podłączenia do wszystkich potrzebnych nam urządzeń: zlewu, pralki, umywalki, toalety, wanny lub prysznica i baterii wannowej, lub prysznicowej. Uwagę powinniśmy zwrócić na to, w jaki sposób będą przygotowane te podłączenia. W wielu mieszkaniach o niskim standardzie wykończenia rury do podłączenia zlewu lub umywalki nie są wkute w ścianę. To bardzo utrudnia dalsze prace wykończeniowe (które będą już w naszym zakresie) i znacznie wpływa na aspekty ergonomiczne oraz praktyczne.

Nie wkucie w ścianę rury przeznaczonej do podłączenia zlewozmywaka wpłynie, np. na głębokość szafek kuchennych. Będą one mniejsze o grubość wystającej rury i zamiast standardowej głębokości, ok. 60cm, będą miały, np. 50cm. W przypadku podłączeń do umywalki również zostawionych przed ścianą, będziemy musieli zdecydować się na szafkę stojącą, która przykryje rury zamiast np. blatu z umywalką lub szafki wiszącej. Oczywiście w większości przypadków jest możliwe wkucie instalacji, ale wszystkie prace będziemy musieli wykonać już na własny koszt.

INSTALACJE ELEKTRYCZNE

Podobnie jak w przypadku podłączeń wodno – kanalizacyjnych, w mieszkaniu powinny być przygotowane podłączenia do wszystkich niezbędnych urządzeń: lodówki, płyty, piekarnika, gniazdko do zmywarki, pralki, okapu. W stanie deweloperskim znajdziemy też gniazdka w kuchni nad blatem, gniazdka przypodłogowe w całym mieszkaniu, gniazdka telewizyjne, włączniki do oświetlenia oraz wyprowadzenia do punktów świetlnych i domofon.

Tutaj również powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy kupując mieszkanie, które jest dopiero w trakcie budowy i nie ma jeszcze przygotowanej elektryki, możemy wprowadzać własne zmiany i uwagi. To także bardzo znacząco przekłada się na późniejsze koszty ewentualnych przeróbek. Ważne jest to, aby umiejscowienie poszczególnych gniazdek do sprzętów w kuchni odpowiadało naszemu przyszłemu zagospodarowaniu ciągu mebli kuchennych. Niestety często przygotowane przez dewelopera gniazdka są rozmieszczone w taki sposób, że przeszkadzają w zamontowaniu, np. zmywarki lub piekarnika w odpowiednim dla nas miejscu.

PARAPETY WEWNĘTRZNE

Materiał ich wykonania, także określa deweloper zgodnie ze standardem wykonania inwestycji.

INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA

Każde mieszkanie doprowadzone do stanu deweloperskiego musi mieć założone wszystkie grzejniki, także grzejnik łazienkowy. W pokojach są to najczęściej białe grzejniki płytowe, a w łazienkach grzejniki drabinkowe bez możliwości podłączenia dodatkowej grzałki.

BALKON

Jeśli do naszego mieszkania będzie należał balkon, na pewno zabezpieczony będzie barierką i w większości przypadków kafelkami lub innym wykończeniem posadzki.


Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, powinniśmy się liczyć z tym, że konieczne będzie jego malowanie lub także wykonanie gładzi, jeśli ściany będą nierówne. Ewentualne dopasowanie do naszych własnych potrzeb rozmieszczenia gniazdek (szczególnie w kuchni), również będzie leżało po naszej stronie. Zamontowanie drzwi wewnętrznych oraz podłóg w całym mieszkaniu i położenie płytek w łazience, również będzie naszym zadaniem.

Pamiętajmy więc, że nie zawsze tańsze mieszkanie okaże się dla nas ostatecznie naprawdę tańszym! Niski standard wykończenia deweloperskiego może generować bardzo duże koszty (gładzie, przeróbki elektryczne i wodne), o których zazwyczaj na początku nie myślą osoby poszukujące mieszkania.

Ostatnie posty