Ładowanie

OKAP – Jaki będzie najlepszy do naszej kuchni?

Gdy przygotowujemy posiłki, w powietrzu rozchodzi się para oraz duża ilość rozmaitych zapachów. Aby nie roznosiły się one po całej kuchni i innych pomieszczeniach decydujemy się na okap kuchenny.

OKAP jest ważnym elementem wyposażenia i wystroju każdej kuchni. Przed jego wyborem trzeba wziąć pod uwagę kilkoma elementów:
–  rodzaj okapu – wyciąg czy pochłaniacz
–  typ konstrukcji okapu – wiszący lub do zabudowy
–  wystrój kuchni
–  ilość miejsca do zagospodarowania
–  poziom hałasu, jaki wytwarza urządzenie

WYCIĄG CZY POCHŁANIACZ?

WYCIĄG – jest to okap podłączany do przewodu wentylacyjnego, przez który powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz budynku

ZALETY:
– jest efektywny w działaniu i tani w użytkowaniu
– do poprawnego działania nie potrzebuje żadnych filtrów.

WADY:
– trzeba go podłączyć do instalacji, a to często wymaga dodatkowych prac budowlanych, np. wykonania sufitu podwieszanego, w którym ukryjemy rurę łączącą okap z kominem. Okap nie powinien być podłączany do wspólnych kanałów wentylacyjnych.

POCHŁANIACZ – funkcjonuje w obiegu zamkniętym. Powietrze jest wciągane do środka, a następnie przepuszczane przez system filtrów. Mogą to być klasyczne filtry oczyszczające powietrze z tłuszczy i kurzu (wykonane są z aluminium lub ze stali nierdzewnej, należy je regularnie myć) lub filtry węglowe, które oczyszczają powietrze z zapachów oraz dymu (filtrów węglowych nie można myć, należy je wymieniać na nowe).

ZALETY:
– nie wymaga podłączenia
– można go zamontować w dowolnym miejscu w kuchni

WADY:
– wymaga okresowej wymiany filtrów lub systematycznego czyszczenia

Jeśli przeanalizujemy już jakiego typu okap będzie dla nas lepszy pod względem technicznym, powinniśmy przemyśleć również względy estetyczne:

  • OKAP PRZYŚCIENNY nazywany inaczej KOMINOWYM – montowany jest bezpośrednio do ściany, także w rogu. Zajmuje stosunkowo sporo miejsca, a swoje gabaryty zawdzięcza przede wszystkim kominowi, w którym znajduje się silnik urządzenia, a także szeroki przewód, który ma połączenie z szybem wentylacyjnym.
  • OKAP BLATOWY – okap jest ukryty w blacie kuchennym w pobliżu płyty (za płytą lub obok niej). Możemy wysunąć go podczas gotowania i schować po zakończonej pracy wtedy tworzy jedną, praktycznie równa powierzchnie z blatem. Jego wadą może być zazwyczaj wyższa od pozostałych okapów cena oraz potrzeba wykonania głębszej zabudowy lub głębszej wyspy w przypadku okapów montowanych za płytą.
  • OKAP WYSPOWY – ma najczęściej wygląd prostopadłościanu bądź walca. Jest montowany na suficie nad płytą kuchenną i przeznaczony do dużych kuchni ze znajdującą się na środku wyspą. Są to jedne z najbardziej wydajnych okapów kuchennych. Wyglądają bardzo nowocześnie i podkreślają styl kuchni.
  • OKAP PODSZAFKOWY – montowany pod szafką wiszącą nad płytą grzewczą. Takie okapy są wydajne i praktycznie niewidoczne. Pozwalają też zaoszczędzić sporo miejsca.
  • OKAP TELESKOPOWY – to również okap montowany pod szafką wiszącą. Jest w niej ukryty jednak w przeciwieństwie do okapów całkowicie podszafkowych, możemy powiększyć jego powierzchnie pochłaniania wyciągając dodatkową część – poziomy pasek, znajdujący się na froncie szafki. Zaletą tego typu okapu jest więc  duża powierzchnia zasysania powietrza.

ROZMIAR OKAPU A PŁYTA GRZEWCZA.

Żeby okap kuchenny pracował prawidłowo i z odpowiednią wydajnością, należy jego rozmiary dostosować do rozmiarów płyty grzewczej.

Na rynku znajdziemy okapy o szerokości 60 centymetrów, ale także okapy 50-centymetrowe, 70cm oraz 90cm. Zdarzają się też okapy o szerokości nawet 120cm.

UWAGA !
Gdy okap będzie węższy niż nasza płyta grzewcza będzie przepuszczał powietrze
bokiem, zaś zbyt szeroki będzie niepotrzebnie zużywał energię,
pracując z wydajnością większą, niż jest to wymagane.

POZIOM HAŁASU

Kupując okap, warto zwrócić uwagę na jego głośność.
Małe okapy o niewielkiej wydajności generują najczęściej hałas nieprzekraczający 55dB. Modele ze średniej półki cenowej hałasują z natężeniem około 60dB. Modele przetwarzające dużą ilość powietrza wytwarzają  hałas na poziomie nawet 70dB.

WARTO WIEDZIEĆ !
Pomiary głośności okapów
dokonywane są zazwyczaj na najwyższym biegu.

DODATKOWE FUNKCJE I DODATKOWE WYPOSAŻENIE W OKAPACH KUCHENNYCH.

  • Intensywne wentylowanie – na krótki okres silnik uruchamia się na maksimum obrotów, potem stopniowo zwalnia.
  • Wyłącznik czasowy – po zakończeniu gotowania okap ma za zadanie oczyścić powietrze w kuchni z pary wodnej i różnego rodzaju zapachów – może wyłączyć się sam po określonym przez nas czasie.
  • Czujnik zapachów – funkcja charakterystyczna dla nowoczesnych okapów. Specjalny czujnik przez cały czas monitoruje powietrze w kuchni. Gdy wykryje duże natężenie zapachów, parę wodną lub inne opary gotowania, automatycznie włącza okap na odpowiednią prędkość.
  • Dodatkowe rury w zestawie – bardzo ułatwiają montaż okapu i dostosowanie go do architektury naszej kuchni. Jest to zazwyczaj kilka rur o różnych długościach i średnicy.
  • Wyświetlacz LCD –wyświetla między innymi aktualny bieg, informację o konieczności wyczyszczenia filtra, czy też aktualną godzinę.

Niektóre okapy mają opcję radia.

Ostatnie posty