Ładowanie

KUCHNIA OTWARTA CZY KUCHNIA ZAMKNIĘTA? PLUSY I MINUSY

Kuchnia nie bez powodu nazywana jest sercem domu. To w niej często nie tylko przygotowujemy posiłki, ale również przyjmujemy gości i spotykamy się po pracy z całą rodziną. O ile w domach decyzja czy chcemy mieć otwartą kuchnię, zależy jedynie od naszych upodobań i preferencji, o tyle w mieszkaniach deweloperskich często rodzaj kuchni jest nam z góry narzucony. Zazwyczaj jest to salon z aneksem kuchennym. Taki sposób budowania nowych mieszkań przez deweloperów stworzył u wielu osób przekonanie, iż połączenie kuchni z salonem to modne i nowoczesne obecnie rozwiązanie. Czy otwarta na salon kuchnia to dobry pomysł?

KUCHNIA OTWARTA

Dla wielu osób tego typu rozwiązanie kojarzy się z wyższym standardem, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń, ale również połączyć kuchnię z miejscem, gdzie możemy zasiąść na kanapie i np. obejrzeć film.

W niewielkich mieszkaniach wyburzenie ścianki działowej między salonem a kuchnią i stworzenie jednej, większej przestrzeni jest też często jedynym sposobem na wygospodarowanie miejsca, na stół. Zyskujemy więc nie tylko optyczne powiększenie kuchni i salonu, ale także jadalnię.

Dobrze wykonana zabudowa kuchenna może też stanowić niesamowitą ozdobę naszego salonu. W zależności od tego, z jakich materiałów będzie wykonana może podnieść wizualnie odbiór całego naszego mieszkania. Dzięki zastosowaniu ciekawych uchwytów albo forniru w kolorze nawiązującym do pozostałych mebli i elementów w salonie możemy stworzyć jedną, spójną i bardzo ciekawą przestrzeń.

Otwarta kuchnia wiąże się z przenikaniem zapachów do reszty mieszkania. Tutaj bardzo ważną rolę będzie odgrywała odpowiednia i sprawna wentylacja. Konieczny jest również dobry okap (najlepiej z podłączeniem kominowym), który odprowadzi większość zapachów.

Uwaga!
Decydując się na kuchnię otwartą, koniecznie zadbaj o odpowiednią wentylację. Podczas gotowania wydziela się nie tylko zapach, ale i duże ilości pary wodnej, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się i osiada na sprzętach kuchennych, a w przypadku kuchni otwartej – także na meblach w salonie.

KUCHNIA ZAMKNIĘTA

Oczywiście nie każdemu odpowiada połączenie miejsca, w którym wykonuje się codzienne prace domowe z miejscem przyjmowania gości i wypoczynkiem. Wiele osób obawia się też nieustannego sprzątania po każdym nawet najmniejszym posiłku, aby, np. przyjmując gości, nie zastali oni zlewu wypełnionego naczyniami.

Dodatkową zaletą kuchni zamkniętej może być odizolowanie głośno działających sprzętów, np. okapu czy zmywarki. Dlatego osoby, które mają kuchnię otwartą i obawiają się, że głośność sprzętów będzie przeszkadzała im, np. w oglądaniu telewizji powinni przemyśleć zakup odpowiednio cichszych modeli AGD.

Argumentem przemawiającym także za kuchnią zamkniętą jest fakt, iż zyskujemy ścianę, która może stać się miejscem ustawienia lub zawieszenia dodatkowych szafek.

ERGONOMIA

Projektując naszą nową kuchnię, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ewentualnie widoczny bałagan i zapachy, jakie będą unosiły się podczas gotowania, ale również na odpowiednią ergonomię. Szczególnie dużym problemem będzie wygospodarowanie odpowiedniej ilości blatów i zachowanie odpowiedniej kolejności sprzętów w salonie z kuchnią, w niewielkich mieszkaniach deweloperskich. Chcąc uzyskać dodatkowy blat (choćby płytki), możemy pomyśleć o zastosowani, np. niewielkiego półwyspu, który jednocześnie może pełnić funkcję małego stołu lub blatu z hokerami, zamiast osobno stojącego stołu o większych rozmiarach.

Oba rozwiązania mają więc swoje wady i zalety. Wybór zależy przede wszystkim od charakteru i zwyczajów właścicieli oraz ich preferencji. W obu przypadkach kuchnia będzie świetnie spełniała swoją funkcję, jeśli tylko zadbamy o odpowiednią ergonomię, wentylację, estetykę.

Ostatnie posty